آیت‌الله قائنی گفت: اجتماع فاطمی در جنوب تهران برای عرض ارادت اهالی و فعالان مساجد این منطقه از پایتخت کشورمان به حضرت زهرا (ع) است و مردمی‌بودن و مسجدی‌بودن، از مزیت‌های آن نسبت به سایر اجتماعات فاطمی در کشور است.

مسجد مهدیه

مسجد و کانون‌های مساجد: مراسم سوگواری شهادت مظلومانه حضرت صدقه کبری(س) از جمله اقداماتی است که پس از پیروی انقلاب اسلامی به همت اهالی مساجد کشور و علمای حوزه‌های علمیه و برخی از هیات های مذهبی احیا شد.

این تلاش ها در سال ۱۳۷۹ به نتیجه رسید زیرا در این سال، آیت‌الله العظمی وحید خراسانی از مراجع تقلید در سال ۱۳۷۹ در دیدار با رئیس جمهوری وقت کشورمان، از وی خواست تا زمینه تعطیل‌شدن روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (ع) در ایران فراهم شود که سرانجام با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب مجلس شورای اسلامی، این روز از سال ۱۳۸۰ در کشور تعطیل رسمی اعلام شد.

پس از این اقدام مهم و اثرگذار، اجتماعات فاطمی هر سال گسترده از گذشته در کشور از جمله در شهر تهران برپا می‌شوند که البته مسئول برپایی اکثریت قریب به اتفاق آنها، هیات های مذهبی هستند.

آنچه در این میان جلب توجه می کند اجتماع بزرگ فاطمی در جنوب تهران و در خیابان شوش است که از سال ۱۳۹۰ تاکنون، همه ساله در سالروز شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س) و به همت ده‌ها مسجد و حضور ده ها هزار نفر از گروه‌های مختلف مردم، برگزار می‌شود.

خبرنگار ما در این ارتباط گفت و گویی با «آیت‌الله مرتضی قائنی» تولیت حوزه علمیه مهدیه تهران که مبتکر «اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران» داشت که مشروح آن در ادامه می‌آید.

 

با توجه به اینکه مرحوم جد و مرحوم پدر شما از علمای طراز اول بودند و آیت الله العظمی عبدالرزاق قائنی را جزو ارکان اربعه تهران معرفی کرده اند، آیا خاطره از ای برگزاری مراسم سوگواری در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) دارید؟

محبت اهل بیت(ع) همیشه در قلوب مومنان جای دارد و این موضوع ریشه در فطرت انسان ها دارد. مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند و همیشه محبت خود را به چهارده معصوم(ع) ابراز می دارند. با یاد دارم همیشه مجالس روضه و سوگواری یا مراسم مولودی و جشن در ایام ولادت اهل بیت(ع) و اعیاد دینی در بیت مرحوم جدم و مرحوم پدرم برگزار می شد.

 آیا برگزاری این مجالس باوجود محدودیت هایی که رژیم وابسته شاهنشاهی ایجاد می کرد، در ایام شهادت حضرت صدیقه کبری(س) نیز محقق می شد؟

شاید اغراق نباشد اگر بگویم همه مراجع تقلید و علما بیشترین ارادت را در میان حضرات معصومین(ع) به مادر سادات، حضرت زهرای مرضیه(س) دارند، بنابراین مراسم سوگواری در ایام فاطمیه به صورت گسترده درگذشته نیز در مساجد، هیات های مذهبی و بیت مراجع معظم تقلید و علما از جمله بیت آیت الله العظمی عبدالرزاق قائنی برگزار می شد.

 آیا مجالس روضه فاطمی در مساجد نیز به صورت گسترده برگزار می شد؟

مساجد همیشه پایگاه اصلی برنامه های دینی و فرهنگی و علمی و اجتماعی بوده اند و این موضوع، امروزه نیز در به صورت گسترده تر از گذشته در سراسر کشورمان دیده می شود.

 

مسجد مهدیه

 سابقه تشکیل اجتماع بزرگ فاطمی در جنوب تهران به چه زمانی برمی گردد؟

اجتماع بزرگ فاطمی از سال ۱۳۹۰ همه ساله در سالروز شهادت دخت بزرگوار پیامبر عظیم الشان اسلام، در خیابان شوش تهران برگزار می شود و مساجد مناطق ۱۲ تهران، بانیان اصلی این اجتماع بزرگ هستند. البته هیات های مذهبی و دفاتر مراجع معظم تقلید نیز همکاری خوبی در برگزاری اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران دارند.

کیفیت برنامه های امسال شما در برگزاری اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران چیست؟

ما همه ساله جلساتی با حضور ائمه جماعات مساجد و نمایندگان مراجع معظم تقلید برگزار می کنیم تا هدایتگری این مسجد با محوریت علما و روحانیون باشد. هدف این است که اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران به دور از هرگونه شائبه اعتقادی و رعایت موازین دینی باشد و به تعبیر دقیق تر منشا وحدت در کشور باشد. ضمن اینکه این مراسم از مصادیق تعظیم شعائر دینی است.

 زمان بندی جلسات هماهنگی اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران در سال ۱۳۹۷ مشخص شده است؟

اولین جلسه هماهنگی برای این اجتماع، سه شنبه (۲۵ دی ماه) از ساعت ۱۹ در مسجد مهدیه برگزار می شود. این جلسه با حضور نمایندگان هیات های مذهبی برگزار می شود.

دومین جلسه هماهنگی مربوط به اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران، یک شنبه (۷ بهمن ماه) از ساعت ۱۹ در مسجد مهدیه و با حضور نمایندگان برخی از دستگاه های خدماتی، انتظامی و امنیتی برگزار می شود.

سومین جلسه نیز با حضور ائمه جماعات مساجد و نمایندگان مراجع معظم تقلید، سه شنبه (۹ بهمن ماه) همراه با اقامه نماز مغرب و عشاء در این مسجد برگزار می شود.

 

مسجد مهدیه مراسم فاطمیه

میزان استقبال رسانه ها از اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران چقدر است؟

الحمدالله همه ساله شاهد پوشش رسانه ای مطلوب این مراسم بزرگ و باشکوه از سوی رسانه های مختلف به ویژه خبرگزاری ها هستیم ولی جای گلایه است که میزان پوشش اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران که به دلیل مردمی بودن و مسجدی بودن آن، در سطح تهران، ویژه است، از سوی رسانه ها کم است.

چند مسجد در برگزاری اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران فعالیت دارند و آیا این مساجد، در روز شهادت، به صورت مستقل برنامه‌ای برگزار نمی‌کنند؟

مساجد مهدیه، وفا، بقیه الله(عج)، روحانی، علی بن ابی طالب(ع)، الحسین(ع) و ائمه بقیع(ع) از جمله مساجد شرکت‌کننده در برگزاری اجتماع فاطمی جنوب تهران هستند. ضمنا هریک از این مساجد به صورت مستقل در شب و شام سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ویژه برنامه‌هایی برگزار می‌کنند.

 

آقای قائنی


جلسه هماهنگی کارکنان و خادمین اجتماع فاطمیه جنوب تهران برگزار شد که می توانید با کلیک بر روی متن زیر عکس های آن را مشاهده کنید.

جلسه هماهنگی کارکنان و خادمین اجتماع فاطمیه جنوب تهران