نشست هم اندیشی اجتماع فاطمی جنوب تهران با حضور ائمه جماعات و سخنرانی آیت الله قائنی برگزار شد.

سخنرانی آیت الله قائنی

 

نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد به گزارش روضه نیوز ؛مراسم سوگواری شهادت مظلومانه حضرت صدقه کبری(س) از جمله اقداماتی است که پس از پیروی انقلاب اسلامی به همت اهالی مساجد کشور و علمای حوزه‌های علمیه و برخی از هیات های مذهبی احیا شد.

این تلاش ها در سال ۱۳۷۹ به نتیجه رسید زیرا در این سال، آیت‌الله العظمی وحید خراسانی از مراجع تقلید در سال ۱۳۷۹ در دیدار با رئیس جمهوری وقت کشورمان، از وی خواست تا زمینه تعطیل‌شدن روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (ع) در ایران فراهم شود که سرانجام با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب مجلس شورای اسلامی، این روز از سال ۱۳۸۰ در کشور تعطیل رسمی اعلام شد.

پس از این اقدام مهم و اثرگذار، اجتماعات فاطمی هر سال گسترده از گذشته در کشور از جمله در شهر تهران برپا می‌شوند که البته مسئول برپایی اکثریت قریب به اتفاق آنها، هیات های مذهبی هستند.

آنچه در این میان جلب توجه می کند اجتماع بزرگ فاطمی در جنوب تهران و در خیابان شوش است که از سال ۱۳۹۰ تاکنون، همه ساله در سالروز شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س) و به همت ده‌ها مسجد و حضور ده ها هزار نفر از گروه‌های مختلف مردم، برگزار می‌شود. بدین منظور و در آستانه ایام فاطمی نشست سالیانه هم اندیشی این اجتماع فاطمی با حضور تعدادی از ائمه جماعات مساجد و علمای جنوب تهران و برخی از نمایندگان مراجع معظم تقلید برگزار شد.

در این نشست آیت الله مرتضی قائنی از برگزار کنندگان این نشست و اجتماع فاطمی گفت: شاید اغراق نباشد اگر بگویم همه مراجع تقلید و علما بیشترین ارادت را در میان حضرات معصومین(ع) به مادر سادات، حضرت زهرای مرضیه(س) دارند، بنابراین مراسم سوگواری در ایام فاطمیه به صورت گسترده درگذشته نیز در مساجد، هیات های مذهبی و بیت مراجع معظم تقلید و علما از جمله بیت آیت الله العظمی عبدالرزاق قائنی برگزار می شد.

تولیت حوزه علمیه مهدیه تهران درباره سابقه تشکیل این اجتماع فاطمی گفت: اجتماع بزرگ فاطمی از سال ۱۳۹۰ همه ساله در سالروز شهادت دخت بزرگوار پیامبر عظیم الشان اسلام، در خیابان شوش تهران برگزار می شود و مساجد مناطق ۱۲ تهران، بانیان اصلی این اجتماع بزرگ هستند. البته هیات های مذهبی و دفاتر مراجع معظم تقلید نیز همکاری خوبی در برگزاری اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران دارند.